وبلاگ

پژوهش «تاریخ بیهقی» محمود دولت‌آبادی به انتشارات نگاه می‌رود

فرید مرادی، ویراستار انتشارات نگاه گفت: آقای دولت‌آبادی این روزها ایران نیستند، ولی طی توافقاتی که با انتشارات نگاه داشتند قرار است که کتاب «تاریخ بیهقی» را پس از بازبینی نهایی به این ناشر بسپارند.

مجموعه‌ 10 جلدی «كارنامه سپنج» پس از گذشت سال‌ها از آخرین انتشار آن، در روزهای گذشته با فرمت جدید از سوی انتشارات نگاه به كتابفروشی‌ها رسید. «سفر»، زندگینامه «دیدار بلوچ»، «باشبیرو»، «گاواره‌بان»، «گلدسته و سایه‌ها»، «از خم چمبر»، «بیابانی و هجرت»، «عقیل عقیل»، «اوسنه‌ی باباسبحان» و «ادبار و آینه» از كتاب‌های این مجموعه در زمینه زندگینامه، مجموعه داستان و داستان بلند هستند.

وی با اشاره به این‌كه «سپنج» به معنی 15 سال نخست داستان‌نویسی دولت‌آبادی است، افزود: این كتاب مجموعه‌ای از آثار دولت‌آبادی در دهه‌های 40 و 50 است كه در همان دوره‌ها منتشر شده بودند. «كارنامه سپنج» در دهه 80 تجدید چاپ شد و این مجموعه بار دیگر، در روزهای گذشته و در فرمتی تازه، در یك مجموعه به مخاطبان ارایه شد.

مرادی با اشاره به زمینه‌های متنوع ادبی این مجموعه گفت: این مجموعه بخشی از كارنامه قلمی دولت‌آبادی‌ است و می‌توان همه زمینه‌های نوشته‌های ادبی ایشان را در این مجموعه مشاهده كرد. به اعتقاد من، تعدادی از داستان‌های این مجموعه جزو بهترین آثار تاریخ معاصر ما قرار می‌گیرد. دولت‌آبادی در سال‌های اخیر بیشتر در حوزه داستان بلند و رمان فعالیت كرده‌ اما ایشان در شروع فعالیت‌هایشان در این حوزه، از داستان‌های كوتاه شروع كردند و به تدریج به آثاری مانند «كلیدر» رسیدند.

ویراستار انتشارات نگاه ادامه داد: در سال‌های گذشته سختگیری اداره ارشاد برای انتشار آثار دولت‌آبادی تا جایی بوده كه مانع از انتشار اثری از ایشان شده است. برای مثال رمان «زوالِ کُلُنِل» ایشان كه از سال‌ها پیش به انتشارات چشمه سپرده شده بود، اجازه انتشار را دریافت نكرد و در ادامه تحت تاثیر وضعیت چشمه و مشكلات به وجود آمده برای این ناشر قرار گرفت. این كتاب «زوالِ کُلُنِل» برای نخستین‌بار در سال 2009 میلادی، توسط ناشر سوییسی به زبان آلمانی منتشر شد اما هنوز مجوز انتشار در كشورمان را دریافت نكرده است. در نتیجه انتشار این كتاب در شرایط كنونی بسیار به موقع و به جا بود.

در پشت جلد مجموعه «كارنامه سپنج» آمده است: «كارنامه سپنج مجموعه داستان‌هایی‌ست كه حدودا طی پانزده سال نوشته شده است: ته شب، ادبار، بند، پای گلدسته امامزاده شعیب، هجرت سلیمان، سایه‌های خسته، بیابانی، سفر، آوسنه باباسبحان، باشبیرو، گاواره‌بان، مرد، عقیل عقیل، از خم چمبر و دیدار بلوچ. این مجموعه كه به سال 1367 تدبیر چاپ و نشر آم به میان آمد، نخست بنا بود در برگیرنده داستان‌ها، مقالات، نمایش‌نامه‌ها، فیلم‌نامه و … باشد. اما در چاپ اول مجموعه فقط داستان‌ها به افزوده جای خالی سلوچ در سه مجلد به چاپ رسید و نه مجموع آن‌چه در نظر بود.»

«لایه‌های بیابانی»، «سفر»، «آوسنه بابا سبحان»،‌«گاواره‌بان»،‌ «جای خالی سلوچ»، «عقیل، عقیل»، «از خم چنبر»، «کلیدر»، «روزگار سپری شده مردم سالخورده»،‌ «اتوبوس»، «سلوک»، «آن مادیان سرخ یال»، «طریق بسمل شدن»، «زوالِ کلنل»، «تنگنا»،‌ «باشبیرو»، «ققنوس»، «ناگریزی و گزینش هنرمند»، «موقعیت کلی هنر و ادبیات کنونی»، «دیدار بلوچ»، «ما نیز مردمی هستیم»،‌ «هجرت سلیمان»،‌ »مرد»، «آهوی بخت من گزل»،‌ «روز و شب یوسف»، «ته شب»، «رد، گفت و گزار سپنج» و «نون نوشتن» از آثار دولت‌آبادی هستند.

این داستان‌نویس تاکنون جوایزی مانند «نامزد دریافت جایزه ادبی آسیایی «من» در بریتانیا»، «نامزد دریافت جایزه ادبیات بین‌المللی خانهٔ فرهنگ جهان در برلین» و «ترجمه انگلیسی رمان کُلنل، با ترجمه تام پتردیل، نامزد جایزه «بهترین کتاب ترجمه در آمریکا» را دریافت كرده است.

مجموعه «كارنامه سپنج» نوشته محمود دولت‌آبادی، در 1072 صفحه، با شمارگان سه هزار نسخه، به قیمت 55 هزار تومان از سوی انتشارات نگاه روانه بازار كتاب شده است.

نوشتن دیدگاه