وبلاگ

“آب و هوای چند روز سال”

آیین نوروزی درباره ی انتخاب نام این کتاب اینطور توضیح می دهد: “اسم کتاب را از اسم هیچ‌کدام از داستان‌های مجموعه انتخاب نکردم. چون احساس کردم هیچ‌کدامشان فضای کلی کتاب را نمی‌رسانند. البته مطمئن نیستم اسمی که آخرسر انتخاب کردم هم بتواند این کار را بکند. به هر حال، فکر کردم چیزی که تقریبا در تمام داستان‌ها مشترک است، تاکید روی فضا و حال و هواست و این اسم، می‌تواند نشان دهد که داستان‌های این کتاب چنین خصوصتی دارند یا حداقل این‌که در نوشتنشان، چنین تلاشی انجام شده.”

او همچنین در مورد چینش داستان های این مجموعه می گوید: “مهم‌ترین ملاکم در چینش داستان‌ها، این بود که کمی تنوع وجود داشته باشد. هم از نظر نوع راوی و هم از نظر فضای داستانی. مثلا سعی کردم داستان‌هایی که راوی اول شخص دارند، پشت سر هم نباشند. البته نمی‌شد همه‌جا این ‌کار را کرد. و سعی کردم داستان‌هایی که فضای کم و بیش شبیه به همی دارند، خیلی نزدیک هم نباشند. گرچه در نهایت، تمام داستان‌های این مجموعه یک فضای تقریبا واحد درست می‌کنند و برای همین، نقاط اشتراک زیادی دارند.”

داستان های «آب و هوای چند روز سال» لحظه هایی واقعی و قابل درک از زندگی آدم ها هستند که در عین حالی که به هیچ وجه جنبه ی سیاه نمایی و اغراق ندارند، واقعیت های غم انگیزی را به تصویر می کشند. سرنوشت و پیشامدهایی که انسان هیچ اختیاری در کنترل آن ها ندارد و باعث می شوند تا مسیر زندگی کاراکترها به کلی تحت تاثیر قرار گرفته و دگرگون شود. کاراکترهایی به شدت آشنا، ملموس و واقعی؛ به طوری که خواننده به راحتی با آن ها همدردی میکند. در مجموع، داستان ها ساده و قابل لمس اند، اما عمیق و قابل تامل…

نویسنده در این باره معتقد است: “راستش جنبه‌ی اختیار نداشتن برای من خیلی پررنگ نبوده. کاری که دلم می‌خواسته انجام بدهم، توصیف لحظات خاصی از زندگی بوده و احساس کردم با دیدن یک سری جزئیات و پرداختن به احساس‌هایی که کمتر در موردشان صحبت شده، می‌شود چنین کاری کرد. درست است که در بیشتر داستان‌ها، شخصیت‌ها اختیار چندانی برای کنترل شرایط زندگی‌شان ندارند، اما این چیزی نبوده که بخواهم برجسته‌اش کنم. چون به نظرم تقریبا مشخص است و البته قبلا زیاد به آن پرداخته شده. علاقه‌ی من، توصیف شرایط آدم‌ها و احساسشان در آن موقعیت‌های خاص بوده است.”

در مجموع می توان «آب و هوای چند روز سال» را از جمله مجموعه داستان های کوتاه موفق دانست. خواندن این کتاب را به علاقمندان ادبیات داستانی و علاقمندان به نویسندگی توصیه می کنیم.

نوشتن دیدگاه