وبلاگ

دیوان دوجلدی صائب منتشر شد

انتشارات نگاه در انتشار دواوین شعرای فارسی زبان یدی طولا دارد . تاکنون دهها  دیوان شعرای بزرگ  کلاسیک ایران زمین به همت این نشر به زیور طبع آراسته و هر بار نیز با استقبال  شعر خوانان و علاقه مندان شعر روبرو شد . به تازگی انتشارات نگاه دیوان کامل محمّدعلی صائب تبریزی  یکی از بزرگترین شاعران سبک هندی  را  در دو مجلد چاپ و منتشر کرده است.

میرزا محمّدعلی صائب تبریزی حدود سال ۱۰۰۰ هجری یا یکی دو سال بعد از آن در تبریز زاده شد. پدر او تاجری معتبر بود و خانوادهٔ صائب جزو هزار خانواری بودند که به دستور شاه عباس اول صفوی از تبریز کوچ کرده و در محله عباس‌آباد اصفهان ساکن شدند؛ این مردم را تبارزه (تبریزی‌های) اصفهان می‌نامیدند. صائب در اصفهان به آموختن علوم عصر پرداخت. در جوانی به حج رفت و در بازگشت به مشهد سفر کرد.
صائب در سال ۱۰۳۴ هـ . ق از اصفهان عازم هندوستان شد و بعد به هرات و کابل رفت. حکمران کابل، خواجه احسن‌الله مشهور به ظفرخان، که خود شاعر و ادیب بود، مقدم صائب را گرامی داشت. در سال ۱۰۴۲ ه‍.ق صائب به ایران بازگشت و در اصفهان اقامت گزید. شاه عباس دوم صفوی به او مقام ملک‌الشعرایی داد. صائب هشتاد سال زندگی کرد و هم در اصفهان دیده از جهان فروبست.
درگذشت او در سال ۱۰۸۶ یا ۱۰۸۷ ه.ق بوده‌است.  آرامگاه او در اصفهان، در محلهٔ لَنبان، در محلی است که در زمان حیات او معروف به تکیه میرزا صائب بود. مقبرهٔ صائب در باغچه‌ای در اصفهان در خیابانی که به نام او نامگذاری شده‌است قرار دارد.
صائب سبکی را به کمال رساند که چند قرن بعد از او سبک هندی نامیده شد. او اسلوب معادله یا «مدعا مثل» را بیش از دیگر شاعران همروزگارش به کار برده است. نازکی خیال و لطافت اندیشه و مضمون سازیهای ظریف و معنیهای بیگانه و باریک در شعر وی دیده می‌شود. ابیات غزل وی استقلال معنایی دارند و در یک غزل از چندین موضوع سخن گفته است.
صائب تبریزی شاعری کثیرالشعر بود، تعداد اشعار صائب را از شصت هزار تا صد و بیست هزار بیت گفته‏اند. آثار صائب جز سه چهار هزار بیت قصیده و یک مثنوی کوتاه و ناقص به نام قندهارنامه و دو سه قطعه، همگی غزل است.

کلیات غزل های صائب تبریزی که مطابق نسخه دوجلدی 1072 ه . ق به خط صائب از “مجموعه شخصی” بوده، به تازگی در هفتمین چاپ خود با قیمت 55000 تومان از سوی انتشارات نگاه منتشر شده است.

نوشتن دیدگاه