(021) 66480377-66975711

سایت مد و مه در یادداشتی به معرفی کتاب من یه گربه هستم نوشتۀ ناتسومه سوسه کی پرداخته است که در ادامه قسمت هایی از آن را می‌خوانید:

معرفی کتاب من یک گربه هستم نوشتۀ ناتسومه سوسه کی

از ناتسومه سوسه‌کی (۱۹۱۶-۱۸۶۷) به‌عنوان بزرگ‌ترین نویسنده تاریخ ادبیات ژاپن یاد می‌شود. او تاثیر بسیاری زیادی بر نویسنده‌های پس از خود گذاشته است. جایگاه رفیع او در ژاپن تا آنجا رفته که عکس او را روی اسکناس‌ هزار ینی نقش بسته است. مهم‌ترین اثر سوسه‌کی «من گربه هستم» است که با آن به جمع کلاسیک‌های جهان راه یافته؛ « من گربه هستم » اصیل‌ترین و فراموش‌نشدنی‌ترین رمان ژاپنی است؛ یک فانتزی سورئال که در چارچوب روایت راوی آن -که یک حیوان اهلی بی‌سرپناه است؛ گربه‌ای که ناظر کنش‌های آدم‌هاست- می‌چرخد. « من گربه هستم » اولین جمله کتاب است و جمله بعدی «هنوز اسمی ندارم»؛ مضمون کلی فصل‌های رمان از درون‌مایه همین دو جمله‌ نشات می‌گیرد. « من گربه هستم » ابتدا به‌صورت پاورقی در روزنامه‌ها منتشر شد، اما پس از استقبال چشمگیری که از آن شد، سوسه‌کی تصمیم گرفت با شاخ‌وبرگ‌دادن به فصل‌های مختلف داستان و اضافه‌کردن فصل‌های دیگر، سرانجام آن را به‌صورت یک رمان بلند منتشر کند؛ رمانی که بازتاب حقیقی جامعه و مردم ژاپن در سال‌های فقر و تنگدستی است که خود نویسنده از دل آن بیرون آمده؛ از این‌رو می‌توان گفت با داستانی کاملا رئال مواجه‌ایم.

سوسه‌کی در خانواده‌ای بسیار تهیدست به دنیا آمد و چون فرزندی ناخواسته بود و خانواده از تهی‌دستی نمی‌توانستند از او نگهداری کنند به خانواده‌ای دیگر سپرده شد. او بزرگ‌تر که شد باز به خانواده خود بازگشت. به‌رغم اینکه به ادبیات علاقه داشت فرهنگ و شرایط حاکم بر خانواده و جامعه اقتضا می‌کرد تا رشته‌ای بخواند که بتواند از طریق آن کسب درآمد کند. او معماری خواند و کنارش زبان انگلیسی یاد گرفت و شروع کرد به ترجمه هایکو به زبان انگلیسی. شعرهایش در مجلات ادبی انگلیسی چاپ شدند. بعدتر از طرف دولت ژاپن به بریتانیا فرستاد شد تا ادبیات انگلیسی بخواند. به وطن که بازگشت در دانشگاه کرسی استادی گرفت. اولین داستان او « من گربه هستم » بود با موفقیت چشمگیری روبه‌رو شد. این داستان ابتدا در روزنامه‌ها به‌صورت پاورقی منتشر شد. هر بخش از داستان مخاطبان بسیاری جذب کرد و « من گربه هستم » آنچنان با موفقیت روبه‌رو شد که ناتسومه تصمیم گرفت با شاخ‌وبرگ‌دادن به بخش‌های مختلف داستان و اضافه‌کردن فصل‌های دیگر به‌طور کل بسط‌دادن آن، آن را در قالب رمانی منتشر کند. سرانجام این کتاب در سال ۱۹۰۶ منتشر شد و ترجمه انگلیسی آن هم در سال ۱۹۷۲ منتشر شد.

موسسه انتشارات نگاه

معرفی کتاب من یک گربه هستم نوشتۀ ناتسومه سوسه کی

موسسه انتشارات نگاه