(021) 66480377-66975711

روزنامۀ سازندگی در بخش روایت یک کتاب صفحۀ کتابخانۀ خود متنی با عنوان «روایت ترس و مرگ» به کتاب «داستان های کوتاه ادگارد آلن پو» اختصاص داده که با هم می خوانیم:

 

کتاب «داستانهای کوتاه ادگار آلن پو» با ترجمه زیبا گنجی و پریسا سلیمان زاده اردبیلی به تازگی توسط انتشارات نگاه با قیمت ۶۵ هزار تومان به چاپ ششم رسیده است. به جز، «مقدمه)» و «گاهشمار زندگی ادگار آلن پو» و «آثار مهم نویسنده» در این مجموعه، داستانهای گربه سیاه، سوسک طلایی، قصه هزارودوم شهرزاد، بالماسکه مرگ سرخ، خمره آمونتیلادو، روش دکتر قبیر و پروفسور پرر، نامه ربوده شده، افسانه سکوت، سقوط در گرداب مالستروم، لیجیا، قلب افشاگر، قتل در خیابان مورگ، سقوط خانه آشر، میعاد، چاه و آونگ، قورباغه لنگ، پیامی پیدا شده در یک بطری، تصویر بیضی شکل، تدفین پیش هنگام، برای خوانندگان آورده شده است.

ادگار آلن پو به سال ۱۸۰۹ به دنیا می آید. پدر و مادرش هنرپیشه های دوره گردی بودند که از شهری به شهری میرفتند و نمایش اجرا می کردند و در حقیقت خانواده آنها رنگ یک خانه واقعی را به چشم نمی بینند و اتاق هتل های مختلف خانه آنها است. نه ماهه است که پدرش برای همیشه آنها را ترک می کند و دو ساله است که مادرش در ریچموند ویرجینیا، در سن بیست و چهار سالگی و به مرض سل، از دنیا می رود و ادگار می ماند و یک برادر ویک خواهرنوزاد. مرگ مادر ضربه بزرگی است و ادگار همیشه، خودآگاه و ناخودآگاه، مادر را در حالی به خاطر دارد که خون بالا می آورد و مردان شومی در لباس سیاه او را می برند. مردی به نام جان آلن که از زنش بچه ندارد ادگار را به خانه می برد و ادگار خواهر و برادرش را تا ابد گم می کند. جان آلن هیچوقت نمی تواند ادگار را چون بچه واقعی خود دوست بدارد و همین صدمه شدیدی به روح ادگار وارد می کند و برعکسش زن آلن، نامادری ادگار، تا می تواند به او محبت میکند.

ادگار آلن پو استاد خلق ژانر داستانهای سیاه و همچنین یکی از بزرگان داستان کوتاه است مترجمان در این اثر مهمترین داستانهای کوتاه این شاعر و داستان سرای بزرگ آمریکا را گزینش و با دقت نظر به فارسی برگردانده اند. بنابراین خواننده در این کتاب نه تنها گزیده ای از جذاب ترین و خواندنی ترین داستانهای پو را در برابر خود دارد که با سیر تحول داستان نویسی این نویسنده بزرگ نیز آشنا می شود.

آثار پو تأثیر زیادی بر ادبیات ایالات متحده و جهان داشت؛ از جمله آنها میتوان به استفاده کردن از کیهان شناسی و رمزنگاری در داستانهایش اشاره کرد. بسیاری از آثار او در فرهنگ عامه، ادبیات، موسیقی، فیلم و تلویزیون در سراسر جهان مورد توجه و استفاده قرار گرفته و علاوه بر این شماری از خانه های وی امروز تبدیل به موزه شده اند. نویسندگان راز آلود آمریکا هر ساله جایزه ای به نام جایزه ادگار به بهترین اثر در گونه راز آلود اعطا میکند.

پودر حقیقت استاد نوشتن داستان کوتاه بود به طوری که از او به عنوان بنیان گذار داستان کوتاه امروزی یاد میشود. داستانهای کوتاه او، نوعی از قصه های کهن بود که در زمینه های وحشت، انتقام و حوادث مهیب و هولناک بازآفرینی شده و گسترش یافته بود. ادگار آلن پو تأثیر چشمگیری بر ادبیات پس از خود گذاشت و همان طور که اشاره شد از بنیانگذاران داستان کوتاه به مثابه یک فرم ادبی و همین طور از بنیانگذاران گونه های پلیسی، علمی تخیلی و وحشت شمرده می شود. نویسندگان و شاعرانی نظیر والت ویتمن، ویلیام فاکنر، هرمان ملویل وری بردبری، و در فرانسه شارل بودلر، شاعر بزرگ فرانسوی که آثار او را به فرانسه ترجمه کرد و استفان مالارمه، و همین طور اسکار وایلد، آلدوس هاکسلی، فئودور داستایوفسکی، خورخه لوئیس بورخس و توماس مان از او تأثیر گرفته اند. چهره هولناک و همیشه حاضر مرگ و احساس گناه گریزناپذیر قهرمانان پو، پیش درآمدی است برای آنچه بعدها داستایوفسکی در جنایت و مکافات تکامل می بخشد. پو، بینشی ژرف به درون (گمراهی ذهنی) پدید می آورد که نشان میدهد مرز میان عقل و جنون چه اندازه باریک است. کشمکش همیشگی میان دو نفس درونی که در داستان «ویلیام ویلسن» آشکارترین نمود را می یابد؛ آنچه که روان شناسی نوین «شخصیت دوپاره» می خواند.

موسسه انتشارات نگاه

موسسه انتشارات نگاه

دانلود صفحات ابتدایی